3 november 2026 – De vakbonden hebben de Nederlandse ggz een ultimatum gesteld. De werkgevers krijgen tot aanstaande maandag 12.00 uur om met een beter voorstel voor de nieuwe cao ggz te komen. Als dat niet komt, zijn acties onvermijdelijk.
FBZ heeft op maandag 2 november samen met de andere vakbonden de Nederlandse ggz een ultimatum gesteld. Het ‘totaalaanbod’ dat de werkgevers vorige week voor een nieuwe Cao GGZ presenteerden, ligt volgens de bonden te ver uit elkaar. Als de Nederlandse ggz niet tegemoetkomt aan de eisen van de bonden, dan zijn acties onvermijdelijk. De werkgevers krijgen tot maandag 9 november 12.00 uur om met een beter cao-voorstel te komen.
FBZ is al sinds maart van dit jaar met de Nederlandse ggz in gesprek om tot een nieuwe Cao GGZ te komen. Maar na de achtste onderhandelingsronde die vorige week plaatsvond, verklaarden de bonden uitonderhandeld te zijn met de Nederlandse ggz. Die kwam vorige week met een loonbod van 2,2 procent en 2,5 procent, waarbij de eerste salarisverhoging pas in zou gaan op 1 juli volgend jaar. De volgende verhoging, van 2,5 procent, zou dan plaatsvinden op 1 juli 2028. De looptijd zou 29 maanden bedragen, van 1 augustus dit jaar tot 1 januari 2029.
Te mager
“Het bod van de werkgevers ligt ver onder koopkrachtverbetering waarop FBZ heeft ingezet”, stelde Barendse na het klappen van de onderhandelingen. “Daarnaast is het loonbod in vergelijking met het recent bereikte resultaat in de Cao VVT veel te mager. Daar is voor de looptijd van twee jaar 7,2 procent loonsverhoging afgesproken. Dit bod ligt daar veel te ver onder. Dan neem je de zorgprofessionals in de ggz die iedere dag keihard werken, niet serieus.”
Daarnaast gaven de werkgevers aan geen ruimte te hebben om hun loonvoorstel verder te verhogen zonder dat dit ten koste zou gaan van andere primaire arbeidsvoorwaarden. “Daar denken wij toch anders over”, doelt Barendse op de Overheidsbijdrage van de Arbeidskostenontwikkeling van 4,1 procent voor dit jaar.
Extra uren uitbetalen
Ook worden de extra uren die aios maken naast het vastgestelde rooster, in het aanbod van de Nederlandse ggz niet volledig uitbetaald. De door de aios extra gewerkte uren worden vaak verrekend met de 10 opleidingsuren (36 +10). “Dat zijn dus onbetaalde uren. Wij eisen dat de extra gewerkte uren buiten het vastgestelde rooster om zonder enige discussie worden uitbetaald”, zegt Barendse. “Verder worden de afspraken uit de huidige cao onvoldoende nageleefd. Wij vinden dat er meer waarborgen in de nieuwe cao moeten worden opgenomen om naleving af te dwingen.”
Bron: fbz.nl
Dit bericht is 1 keer gelezen.