9 juli 2026 – De ministeries van VWS en JenV, de VNG en Jeugdzorg Nederland zullen op 29 augustus hun excuses aanbieden voor het leed dat jongeren hebben meegemaakt in de gesloten jeugdhulp. Ook komt er een hersteltraject. Tot 2030 is daarvoor 12 miljoen euro beschikbaar gesteld.
Gesloten jeugdhulp is bedoeld voor jongeren met ernstige en complexe problemen. Bij gesloten jeugdhulp wordt de vrijheid van jongeren beperkt en kan zorg verplicht worden opgelegd. Onderdeel van de gesloten jeugdhulp waren de inmiddels gesloten afdelingen voor Zeer Intensieve Kortdurende Observatie en Stabilisatie (ZIKOS).
De afgelopen jaren werd steeds duidelijker dat jongeren in de gesloten jeugdhulp niet altijd de hulp en bescherming kregen die zij nodig hadden. Zij kregen te maken met een onveilige omgeving en een repressief leefklimaat. Veel jongeren ervaren daar nog steeds negatieve gevolgen van.
Hersteltraject
De excuses zijn het begin van een proces van erkenning voor het leed dat de jongeren hebben meegemaakt. Er komt ook een hersteltraject. VWS werkt samen met jongeren en ervaringsdeskundigen, de VNG, Jeugdzorg Nederland en het Ondersteuningsteam Zorg voor de Jeugd aan de invulling daarvan. Een mogelijkheid is een collectief aanbod voor jongeren en hun naasten gericht op lotgenotencontact, of erkenningsdagen bij de betreffende jeugdzorginstellingen. Ook overweegt het kabinet een centraal punt in te stellen dat deze jongeren ondersteunt bij problemen waar zij bij de inrichting van hun dagelijks leven tegenaan lopen.
Bron: nji.nl
Dit bericht is 22 keer gelezen.