17 oktober 2026 – Welke gedachte gaat er op dit moment door je hoofd? En klopt die gedachte eigenlijk wel? Op donderdag 29 oktober nodigt de Vereniging voor Gedrags- en Cognitieve therapieën (VGCt) reizigers op Utrecht Centraal uit om daar even bij stil te staan. Met de eenmalige publieksactie DRAAI brengt de vereniging ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum een praktisch inzicht uit de cognitieve gedragstherapie (CGT) naar het Nederlandse publiek.
Iedere dag gaan er honderden gedachtes door ons hoofd. Veel daarvan merken we nauwelijks op, terwijl ze invloed hebben op hoe we ons voelen, wat we doen en welke keuzes we maken, ons gedrag. Bij DRAAI worden reizigers uitgenodigd om midden in de drukte van Utrecht Centraal bewust aandacht te besteden aan die vaak automatische (negatieve) gedachtes.
Vang, vraag en draai
De interactieve ervaring bestaat uit drie stappen: Vang, Vraag en Draai. Eerst sta je stil bij een gedachte die door je hoofd gaat. Vervolgens onderzoek je die gedachte. Klopt deze eigenlijk? Is die gebaseerd op feiten of aannames? Helpt de gedachte je verder? En zou je er ook anders naar kunnen kijken?
Tot slot probeer je de gedachte te draaien, niet per se naar iets positiefs, maar bijvoorbeeld naar iets dat realistischer, milder of helpender is. Een alledaagse gedachte als ‘Als ik een keuze maak, kies ik waarschijnlijk de verkeerde’ kan zo worden onderzocht en vanuit een ander perspectief worden bekeken. De gedachte hoeft daarbij niet simpelweg te worden vervangen door iets positiefs. Het gaat erom ruimte te creëren voor een andere manier van kijken, voor een meer positieve mindset.
Geen therapie, wel bewustwording
DRAAI is nadrukkelijk geen therapie en er worden geen diagnoses gesteld of persoonlijke behandeladviezen gegeven. De activiteit is bedoeld voor iedereen die Utrecht Centraal passeert en richt zich niet specifiek op mensen met psychische klachten.
De VGCt wil met DRAAI vooral nieuwsgierigheid stimuleren naar de invloed die gedachten op het dagelijks leven kunnen hebben en laten zien dat de eerste gedachte die bij ons opkomt niet altijd het enige mogelijke perspectief is.
60 jaar VGCt
De publieksactie vindt plaats in het jaar waarin de VGCt haar 60-jarig bestaan viert. De vereniging bestaat sinds 1966 en zet zich in voor een mentaal gezonder Nederland met wetenschappelijk bewezen effectieve psychologische behandelmethoden gebaseerd op de grondslagen van cognitieve gedragstherapie.
Met DRAAI wil de VGCt het jubileum niet alleen met professionals vieren, maar juist ook met de samenleving. Utrecht Centraal vormt daarbij bewust het decor: midden in een omgeving van beweging en haast creëert DRAAI een moment om even stil te staan bij wat er in je hoofd gebeurt.
Praktische informatie
- DRAAI
- Donderdag 29 oktober 2026 op Utrecht Centraal
- van 08.30 tot 18.00 uur op het ‘’eventplein’’ aan de jaarbeurszijde
Bron: persbericht
Dit bericht is 8 keer gelezen.