9 oktober 2025 – Vanuit het programma Kwaliteitsgelden ggz is de subsidieronde ‘Kwaliteitsgelden ggz: Voortzetting lopende projecten en nieuwe trajecten gericht op IZA-thema’s 2025’ inmiddels succesvol afgerond. 6 projecten zullen zich de aankomende jaren inzetten om de gezondheid en kwaliteit van leven van mensen met ggz-problematiek te verbeteren.
Met de subsidieoproep ‘Kwaliteitsgelden ggz: Voortzetting lopende projecten en nieuwe trajecten gericht op IZA-thema’s 2025′ streeft ZonMw ernaar om (samenwerkende) organisaties van cliënten en naasten, beroepsverenigingen, ggz-instellingen en andere betrokken partijen te faciliteren bij het verbeteren van de kwaliteit van de geestelijke gezondheidszorg.
Het doel van deze subsidieoproep is 3-ledig:
- De voortzetting van de geïdentificeerde lopende projecten van ggz koepels.
- Nieuwe trajecten gericht op het realiseren van heldere afspraken en implementatieplannen tussen de betrokken koepelorganisaties.
- Een project gericht op de toegankelijkheid van kwantitatieve en kwalitatieve data in de ggz-sector in aanloop naar Passende zorg.
Gehonoreerde projecten
ZonMw feliciteert de projectleiders van harte met de toekenning! De projectpagina’s zullen binnenkort gepubliceerd worden. De onderstaande 6 projecten zijn gehonoreerd:
‘Voortzetting Zorgprestatiemodel en Landelijk kwaliteitsstatuut ggz’ – de Nederlandse ggz
Dit project is een voortzetting van al lopende projecten voor het Zorgprestatiemodel (ZPM) en het Landelijk Kwaliteitsstatuut GGZ (LKS). Betrokken partijen hebben behoefte aan onafhankelijke ondersteuning bij het voorbereiden, organiseren en afhandelen van overleg en besluitvorming voor het voorbereiden van de jaarlijkse ZPM veldafspraken, voor onderhoud van de Veldnorm beroepen in de ggz en fz, verbetering van de zorgvraagtypering die bij het ZPM hoort en ondersteuning van de landelijke werkgroep LKS.
‘Inzet Ervaringskennis bij Digitale/hybride zorg En Regionale beleidsparticipatie (IEDER)’ – MIND Landelijk Platform Psychische Gezondheid
Het project IEDER helpt ervaringsdeskundigen om beter mee te kunnen denken over digitale en hybride zorgtoepassingen en over regionaal zorgbeleid. Zij zetten daarvoor 2 kenniskringen op waar mensen van elkaar leren, samenwerken en steun vinden. Op beide thema’s wordt een leerlijn en informatie aangeboden om kennis en vaardigheden van ervaringsdeskundigen te vergroten. Er wordt ook een toolkit gemaakt met handvatten om ervaringsdeskundigen beter te betrekken bij de ontwikkeling en implementatie van digitale zorg.
‘Landelijke implementatie Mentale gezondheidsnetwerken’ – Zorgverzekeraars Nederland
Mensen met mentale problemen hebben vaak problemen op meerdere levensdomeinen, wat vraagt om een integrale benadering. Het opzetten van een Mentale Gezondheidsnetwerk (MGn) in elke regio is de centrale opgave. Het doel van de MGn is dat de hulp- en ondersteuningsvraag van mensen met psychische problemen zo snel mogelijk en op de best mogelijke plek wordt opgepakt. In dit project wordt de start (de implementatie) ondersteund en wordt er gezorgd voor landelijke antwoorden op de vragen waar de regio’s tegenaan lopen bij het inrichten van hun netwerken en in het daadwerkelijk samenwerken.
‘Samen Werken aan Digitale en Hybride Zorg in de Maatschappelijke GGZ’ – Vereniging Valente
Vereniging Valente en de Haagse Hogeschool werken aan de versterking van digitale en hybride zorg binnen de Maatschappelijke GGZ (MGGZ). Om het doel te bereiken wordt een plan van aanpak ingediend met 3 elementen: (1) de oprichting van een netwerk van zorgprofessionals waar zowel digitaal als live uitwisseling en co-creatie plaatsvindt, (2) de evaluatie en implementatie van minimaal twee digitale zorgproducten, en (3) de ontwikkeling in co-creatie van een generieke handleiding voor het werken met digitale zorgproducten in de sector MGGZ. Specifieke aandacht is er voor cliënten en ervaringsdeskundigen in de MGGZ.
‘Passende zorg voor kinderen en jongeren met vragen over genderidentiteit’ – Nederlands Huisartsen Genootschap
Ruim 1 op de 10 kinderen heeft in de jongere tienerjaren de wens om van een ander geslacht te zijn, maar deze wens verdwijnt in de meeste gevallen. Het is belangrijk dat kinderen en ouders/opvoeders zich gehoord voelen in het gesprek met de huisarts. Samen kunnen zij beslissen over passende begeleiding wanneer nodig. Daarvoor zijn kennis, vaardigheden en samenwerkingspartners nodig. In dit project wordt hieraan gewerkt samen met experts, ervaringsdeskundigen en belangrijke samenwerkingspartners.
‘Actieonderzoek in Mentale Gezondheidsnetwerken: leren van samenwerken in het verkennend gesprek’ – de Nederlandse ggz
Het project gaat vanuit een lerende aanpak in 4 regionale Mentale Gezondheidsnetwerken (MGN) de onderliggende aannames verder onderzoeken. Er wordt gebruik gemaakt van een realist evaluation benadering, waarmee inzicht wordt verkregen in werkzame mechanismen en contextfactoren. De verkregen kennis wordt teruggebracht naar de regio’s en daarbuiten om samen van te leren en zo de landelijke beweging van MGN te ondersteunen.
Meer weten?
Meer informatie over het programma en de openstaande subsidieoproepen is te vinden op de programmapagina.
- Programmapagina Kwaliteitsgelden ggz
- Kwaliteitsgelden ggz: Voortzetting lopende projecten en nieuwe trajecten gerich…
Bron: zonmw.nl
Dit bericht is 155 keer gelezen.